Newsletter
Zamknij
Zapisz się na newsletter i otrzymaj najpotrzebniejsze wzory
 

Elo Gwiazdo. 
Zmiany na maturze w 2022  roku? 
Tak, duża część materiału zostanie okrojona, czy wiążę się to z tym, że będzie ona łatwiejsza? to zależy…
Niestety nie od dziś wiadomo, że  jako uczeń borykasz się ze stresem związanym z maturą z matematyki oraz, że  to ona wywołuje u Ciebie skalę nieprzyjemnych emocji.

Kiedyś jak Twoi rodzice/wujkowie dobrze pamiętają- matematyka została wycofana z matury po czym wróciła  trudniejsza.

Miliony wylanych łez podczas przygotowywania się jednak często  okazuje się, że stres Cię pokonał i ostatecznie jej nie zdajesz- inna kwestia czy zdecydujesz się na poprawkę czy nie.

Miałam kiedyś trzy koleżanki w liceum:

  • Pierwsza podczas matury zasłabła,
  • Druga wcale się nie zjawiła,
  • Trzecia przyszła, ale oblała.

Zgadnij która z nich wyszła na tym najlepiej?

No jasne, że ta trzecia!

Pierwszą zabrała karetka pogotowia i niestety opuściła salę i jej egzamin unieważniono,
Druga  wcale nie przyszła więc nie miała po co pojawiać się na terminie dodatkowym ( ten  termin wykorzystuje się tylko gdy jest jakiś nagły wypadek zdrowotny i nie ma od tego odstępstw. Natomiast wcześniej trzeba to zgłosić w specjalnej deklaracji lub zadzwonić do szkoły jednak  to dłuuuga procedura.
Trzecia jak już wspomniałam- nie zdała.
Wiadomo…morze łez. Towarzyszyły jej uczucia takie jak wstyd (mimo, że nie ma czego się wstydzić), złość ( zdały osoby, których ona nie widziała na oczy przez pół życia w szkole),  a później to już wiadomo…strach ( przed poprawką bo jak nie zda w sierpniu to dopiero w maju może poprawić , a jej bardzo zależało na rozpoczęciu studiów jeszcze w tamtym roku co zdawała).
Dlaczego wyszła na tym najlepiej?
Zdała na dużo wyższy poziom niż sobie założyła, udowodniła innym, że się mylili gdy szeptali za jej plecami. Dla niej najważniejsze bylo to, że  Z D A Ł A tą poprawkę.

Oczywiście, każdy wolałby zdać od razu na zasadzie  trzy razy  ZZZ czyli:

Z- zapamiętać,
Z- zaliczyć,
Z- zapomnieć.
Wiadomo, że niekiedy potrzebna jest też do tego ogromna ilość szczęścia no i prawda jest taka, że albo Ci sprzyja  albo nie.
Ja osobiście po niezdanej maturze polecam Ci się nie załamywać, podnieść głowę do góry, zastanowić się nad korepetytorem lub jego zmianą, jeśli jakiegoś miałeś/aś i zacząć powtórki. Na wynik składa się ogromna ilość czynników, a negatywne emocje w tym na pewno nie pomagają.
Ohoh…ale się rozgadałam…aż poczułam tutaj ten stres i emocje, które towarzyszą przy pisaniu, wydaje się jakby to było zaledwie wczoraj…
Najlepiej w ogóle zapomnij o poprawce i nastaw się, że  zdasz egzamin-  gorzej jak nie zdasz dwóch przedmiotów , wtedy możesz podejść dopiero za rok.

Wierzę, że zdasz bez problemu i  nie podlega to  dyskusji, nie wiem dlaczego o tym się tak rozpisałam.

 

Do rzeczy! mój post ma jeden prosty cel (  miał mieć jeden, ale trochę mnie poniosło i wyszło ich znacznie więcej, nieważne! skupmy się na tym jednym, który miał być od początku jedynym celem) – pokazanie i omówienie zmian maturalnych, które będą w tym roku , także rozsiądź się wygodnie i zacznijmy naszą lekturę.

Psst..pamiętaj, że ja jestem tu aby Ci pomóc w matematyce.
Pogadajmy trochę o tych zmianach w maturze z matematyki, które związane są z pandemią oraz zdalnym nauczaniem. 
 
Matura 2022 z matematyki niesie za sobą zmiany związane z okresem pandemicznym i zdalnym nauczaniem.
 
Część materiału została okrojona, a i sama forma egzaminu uległa małej modyfikacji. Zmiany te są identyczne jak na maturze 2021- tak podają źródła. 
 
 Zmiany w formie przeprowadzenia egzaminu:
 
W 2022 roku na maturze będziesz mógł/ mogła zdobyć 45 punktów (a nie 50 jak to było w latach 2015-2020), a to oznacza, że do zdania matury potrzeba 14 punktów (czyli 1 punkt mniej niż przy starych zasadach).
 
 Zmieniają się też bardzo mocno proporcje zadań zamkniętych i otwartych.
W standardowej maturze był podział 25 punktów za zadania zamknięte i 25 punktów za zadania otwarte, natomiast w 2022 roku za zadania zamknięte będzie do zdobycia 28 punktów, a za otwarte 17 punktów.
Czas w przypadku poziomu podstawowego oraz rozszerzonego  będzie wynosił 180 minut( obecnie egzamin na poziomie  podstawowym  trwa 170minut, a rozszerzonym 180 minut.)
 
Wiadomo też, że będzie siedem zadań otwartych oraz 28 zamkniętych. 
 
 Co wypadło z podstawy programowej?
 
Teraz omówmy sobie to, co najistotniejsze, czyli co wypada z matury.
Poniżej przedstawiam Ci listę kilkunastu działów oraz informację o tym co uległo zmianie…
 
 Potęgi
 
Same potęgi  zostają, ale wypada ich użycie w kontekście zagadnień z chemii, biologii czy fizyki (krótko mówiąc, nie powinno być skomplikowanych zadań tekstowych, które związane są np. z namnażaniem bakterii). *Można dzięki temu łatwo zdobyć punkt *
 
 Błąd bezwzględny i względny
Ten temat wypada w całości!
 
 Równania trzeciego i wyższego stopnia
Nie trzeba rozwiązywać równań typu x^3=−27. Nadal należy umieć rozwiązywać zadania typu (x−4)(x−5)=0 ( ten ptaszek ^ oznacza potęgę.)
 
 Obliczanie wartości funkcji
Skasowano wyznaczanie najmniejszej i największej wartości funkcji kwadratowej w danym przedziale. Może pojawić się zadanie w którym takie rzeczy musimy odczytać z wykresu funkcji.
 
 Wartości odwrotnie proporcjonalne (czyli funkcje typu f(x)=a/x)
Ten temat wypada w całości!
 
 Funkcja wykładnicza
Nie trzeba już umieć szkicować wykresów funkcji wykładniczych, ani też wykorzystywać ich w zadaniach praktycznych z dziedziny fizyki, chemii itd.
 
 Trygonometria
Opadają zadania ze stosowaniem przybliżonych wartości funkcji trygonometrycznych- tabelka na końcu  tablic matematycznych już nie będzie Ci potrzebna
 
Styczna do okręgu i okręgi styczne
Skasowano okręgi styczne wewnętrznie i zewnętrznie.
 
 Podobieństwo figur
Skasowano wykorzystanie cech trójkątów podobnych w kontekście praktycznym (ale, nie oznacza to, że nie może się pojawić żadne zadanie z podobieństwem trójkątów – tak prawdę mówiąc zmiana jest tutaj niewielka).
 
 Ostrosłupy
Nie trzeba już umieć rozwiązywać zadań, gdzie trzeba stosować różne zależności między odcinkami i kątami w ostrosłupach (odpadają więc zadania, które zazwyczaj są za 4-5 punktów na maturze).
Nie oznacza to jednak, że ostrosłupów w ogóle nie będzie – mogą się pojawić w formie prostego zadania zamkniętego lub otwartego (np. obliczenie objętości lub pola powierzchni). 
 
 Bryły obrotowe
Ten dział wypada w całości!
 
 Statystyka
Odpada liczenie średniej ważonej i odchylenia standardowego uff. i bardzo dobrze!
 
 Matura 2022 a kurs maturalny na www.pirazydrzwi.pl czyli u Ani od Matmy 
 
Jak widzisz zmiany są bardzo duże, niektóre tematy wręcz zostały skasowane.
Matura tuż, tuż. Możesz się ze mną do niej przygotować dzięki kursowi maturalnemu, który dla Ciebie przygotowałam.  
Na moim kursie nie tylko przygotujesz się samodzielnie do matury,ale także zrozumiesz, że nie warto uczyć się zadań na ”pamięć” i dużo lepiej je zrozumieć.
 
Kurs ma opracowaną taktykę quizów, dzięki którym sprawdzasz swoją wiedzę w zależności, który pakiet wybierzesz (dodatkowo) ja zawsze jestem dostępna na prywatnym czacie dzięki czemu służę pomocą.
 
Kurs maturalny znajdziesz tutaj: https://pirazydrzwi.pl/kursy/przygotowanie-do-matury/
dostępny jest on w 3 pakietach dzięki czemu każdy dostosuje go pod swoje wymagania. 
 
Napisz w komentarzu czy według Ciebie matura będzie łatwa?
 
Pozdrawiam Cię,
Ania od Matmy.

Natalia Andruszewska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *